Araç Kış Bakımı

Araç Kış Bakımı

Araçlara mevsim geçişlerinde bakımlar yapılmaktadır. Bu bakımlardan biride kış bakım hizmetidir.

Kış bakım hizmeti ile araç, kış aylarına hazırlanmaktadır. Kış bakım hizmeti, kışın oluşan zorlu hava şartlarının oluşturduğu riskleri en aza indirmek için mutlaka yapılmalıdır. Soğuk hava, rüzgâr ve kar gibi sürüşü tam anlamıyla etkileyen durumları ortadan kaldırmak ve sürücünün can güvenliğini sağlamak adına her kış mevsiminde araç kış bakım hizmetleri yapılmalıdır. 

Araçların Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç bakım hizmetlerinden biri olan kış bakımı, aracı iç ve dış olarak genel bir taramaya sokan bakımları kapsamaktadır.

 • Araç iç ve dış olarak ayrıntılı olarak taranır. Oluşmuş ve oluşabilecek sorunların önüne geçmek adına yapılmaktadır.
 • Kış bakım sırasında aracın aküsü kontrol edilir. Çünkü akü soğuk havalardan oldukça etkilenmektedir.
 • Antifriz sıvısı kontrol edilir. Araçta yeterli ölçüde antifriz sıvısı olmalıdır.
 • Kış bakımının en önemli bölümü kış lastiklerinin takılmasıdır. Zorlu hava şartlarını kaldırabilecek bir tekerin takılması can güvenliğinin sağlanması açısından gereklidir.
 • Far lambaları ve aydınlatmalar kontrol edilir.
 • Silecekler kontrol edilir.
 • Aracın fren sistemine ayrıntılı olarak bakılır.
 • Aracın sigorta işlemleri kontrol edilir.

Araç Kış Bakım Ne Zaman Yapılır?

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte araçlara kış bakım hizmeti verilmektedir. Özellikle yağmurlar artmadan kış lastiği takılmalıdır. Çünkü havanın aniden soğumasıyla araçların tekerlerinde donma veya kayma gibi durumlar baş göstermektedir. Bu ufak kazalar ise zincirleme kazalarda sebebiyet vermektedir. Bu anlamda araç sahipleri, kış mevsimi geldiği zaman araca kış bakım hizmeti yaptırmalıdır. Tokat araç kış bakımı, oto kışlık bakım servisi yaparken araçlarınızın zorlu kış şartlarına uygun olarak uygulamaları profesyonel olarak sunulmaktadır. Tokat Akü Bakım ve Onarım

Akü Kışın Donmaması İçin Ne Yapılır?

 • Araç belirli sürelerde çalıştırılmalıdır.
 • Araçta boş yere çalışan bölümler kapatılmalıdır.
 • Akü su seviyesinin kontrol edilmesi gerekir.
 • Araç kapalı bir alanda konaklamalıdır.
 • Gösterge ışıklarından her hangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Stop sorunu olan araçta sürekli marşa basma işlemi yapılmamalıdır.
 • Her hangi bir yolda kalma durumlarında en yakın servisten yardım alınmalıdır. Araç sahibi böyle durumlarda kafasına göre bir işlemden kaçınmalıdır.

İlgili Konular

Devirdaim Pompası Arızası

Devirdaim Pompası Arızası

Motorun soğutma sistemi, aracın verimli ve güvenli bir şekilde çalışması için kritik öneme sahiptir. Bu sistemin merkezinde yer alan devirdaim pompası, motorun aşırı ısınmasını önleyerek performansını ve ömrünü korur. Peki, bu hayati parça tam olarak ne işe yarar ve arızalandığında nasıl anlaşılır? Devirdaim pompasının işlevlerini, arıza belirtilerini ve bozulduğunda ortaya çıkabilecek sorunları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Ayrıca, arızaların önlenmesi için yapılması gereken bakım ve kontrolleri de ele alacağız. Böylece, aracınızın soğutma sisteminin sağlıklı bir şeki...

Rehbere git

Triger Kayışı Değişimi

Rehbere git
Triger Kayışı Değişimi
Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

Diferansiyel arızası bir aracın en önemli mekanik sistemlerini olumsuz etkiler.

Rehbere git

Lastik Tamir Kiti lastiğe zarar verir mi?

Lastik tamir kiti, profesyonellik gerektirmeden lastiğin tamir edilebilmesi açısından üretilmiş olan bir spreydir. Lastik tamir kiti kolay bir kullanıma sahiptir. Her hangi bir bilgi ve donanım gerektirmez. Lastik patlaması gibi bir durumla karşı karşıya kalınması ihtimali düşünüldüğünde her araçta mutlaka olması gereken bir araç ekipmanıdır.

Rehbere git
Lastik Tamir Kiti lastiğe zarar verir mi?