Oto Fren İnovasyonları

Oto Fren İnovasyonları

Fren, aracın hızını düşürmek veya durmasını sağlamak için kullanılan mekanizmanın genel adıdır. Fren sistemleri, düzgün çalışmalı ve sürekli kontrol edilmelidir.

Fren sisteminin zayıf olması,  aracın düzgün bir şekilde hızını düşürememesine sebep olacaktır. Bu anlamda fren bakım ve onarım hizmetleri çok önemlidir. Frende oluşan her hangi bir arıza durumunda mutlaka en yakın araç servisine başvurulmalıdır. Fren sistemi ertelemeye gelecek bir durum değildir. Kazaların oluşmaması için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekir. Tokat Oto Fren İnovasyonları olarak her marka ve model araca hizmet vermekteyiz.

Oto Fren Sistemleri Nasıl Çalışır?

Bir araçtaki fren sistemi ne kadar dengeli ve güçlü ise araç o kadar güvenlidir. Fren sistemlerin düzgün bir şekilde çalışması bu anlamda oldukça önemlidir. Araçtaki fren sisteminin çalışma şekli şu şekilde ilerlemektedir;

1. fren pedalına basıldığı an sistemin içerisindeki hidrolik sıva yer değiştirmektedir. 

2.  Bu değişim,  piston aracılığıyla fren disklerine yönlendirilir.

3.  Disk üzerinde  sürtünmeye bağlı oluşan kuvvet ile aracın yavaşlaması sağlanır. 

4.  Fren sisteminin en büyük yükünü ön tekerler çekmektedir.

5.  Disk frenler genellikle ön tekerlerde bulunur. Ancak bazı araçlarda dört tekerde de fren diskine rastlanabilmektedir. 

Fren Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

1. Hidrolik fren sistemi

2. Havalı fren sistemi

3. ASR fren sistemi

4.  ABS fren sistemi

5.  ESP  fren sistemi

6. BAS  fren sistemi

7.  EBD fren sistemi

8.  Manyetik frenleme sistemi

9.  MSR fren sistemi

10. Yokuş kalkış destek sistemi

11. EPB fren sistemi

Fren Bakım Ve Onarım

Fren, aracın  en önemli aksanlarından biridir. Fren sistemlerinin durumuna ortalama  6 ay da bir bakılması gerekir.  Aracın kullanma şekline veya kullanma sıklığına bağlı olarak süreler değişiklik  gösterebilmektedir. Ancak her araç yılda bir defa da olsa  fren bakımı yaptırmalıdır. Yapılacak bakımlar sırasında frenin bozulan bir aksanı veya bozulmaya yüz tutmuş bir bölümünün tespiti yapılmaktadır. Araca yapılan bu bakımlar ile aracın düşen performansı geri kazandırılmaktadır. Bu anlamda frenin çalışmasında her hangi bir bozukluk tespit edilirse araç sahibi mutlaka bir servise başvurmalıdır. Bozulmuş bir fren ile trafiğe çıkmak bu anlamda doğru değildir.  Tokat Akü Tamir Değişim Servisi

İlgili Konular

Lastik Tamir Kiti lastiğe zarar verir mi?

Lastik Tamir Kiti lastiğe zarar verir mi?

Lastik tamir kiti, profesyonellik gerektirmeden lastiğin tamir edilebilmesi açısından üretilmiş olan bir spreydir. Lastik tamir kiti kolay bir kullanıma sahiptir. Her hangi bir bilgi ve donanım gerektirmez. Lastik patlaması gibi bir durumla karşı karşıya kalınması ihtimali düşünüldüğünde her araçta mutlaka olması gereken bir araç ekipmanıdır.

Rehbere git

60 bin bakımda ne yapılır?

Araca düzenli olarak bakım işlemleri yapılmaktadır. Bu bakımlar, belirli periyotlarda kendini göstermektedir. Km baz alınarak verilen bu bakımlarda, araç iç ve dış ayrıntılı bir şekilde taranmaktadır. Bunun yanında her km kendi içerisinde bir bakım zincirini oluşturmaktadır. 10 km bakımları ile 60 km bakımları arasında benzerlikler olduğu kadar farklılıklar da olmaktadır.

Rehbere git
60 bin bakımda ne yapılır?
Kaygan ve Karlı Yolda Araç Kullanmanın Tüyoları

Kaygan ve Karlı Yolda Araç Kullanmanın Tüyoları

Her mevsimde olduğu gibi kış mevsiminde de araçlara bakım yapılmaktadır. Bu bakımlar, aracı zorlu hava şartlarında bile usta bir şekilde kullanma fırsatı sunmaktadır. Özellikle dondurucu soğukların etkisiyle birlikte karlı yolda araç kullanmak oldukça zordur. Bu zorlu şartlardan en az etkilenmek adına araç, kış mevsimine iyi bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu anlamda aracı, zorlu hava şartlarında bile

Rehbere git

Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?

Lastiklerin ömrü kullanım şekline göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında dışarıdan alınan bir darbe de lastik olumsuz etkilenmektedir. Bu gibi durumlarda lastik değişimi yapılmaktadır. Lastik değişimi şu şekilde yapılmaktadır. İyi ve kaliteli bir şekilde üretilmiş lastik ortalama 8 yıl etkisini göstermektedir. Ancak kullanım sıklığı veya zorlu hava şartları bu sürelerin düşmesine sebep olmaktadır.

Rehbere git
Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?