Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?

Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?

Lastik değişimi şu şekilde yapılmaktadır. İyi ve kaliteli bir şekilde üretilmiş lastik ortalama 8 yıl etkisini göstermektedir.  Ancak kullanım sıklığı veya zorlu hava şartları bu sürelerin düşmesine sebep olmaktadır.

Lastik ömrü kaç km diyorsanız genel olarak lastikler hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olmanız gerekir. Dört mevsim lastikler araçlarda kullanıldığı zaman yılın tamamında bu lastikleri kullanmak mümkün olur. Böylelikle lastik kullanım süresi konusunda daha net ve doğru bilgilere ulaşmak söz konusu olur. Yaklaşık olarak kullanım ömrü 100.000 km olan lastik modelleri, ancak devamlı kullanıldığı zaman bu mesafe ve zaman diliminin daha doğru sonuç vermesi söz konusu olur. Yaz lastiğinin her yaz döneminde takıldığı ve yaz sonunda çıkartıldığı düşünülecek olursa ömrünü 10 yıl olarak hesaplamak gerekir. Eğer lastikler sürekli olarak takılı şekilde düşünülecek olursa, bu ömrü 5 yıl olarak belirlemek ve tespit etmek mümkün olacaktır. Düzenli kullanılan lastik ve hor kullanılan lastik arasında da önemli bir fark vardır. Kullanımdan kullanıma değişkenlik gösteren lastikler için, 100.000 km ve 5 yıl gibi bir ortalama süreç belirlenmiştir. 

Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?

Yaz Lastiği Ömrü Kaç Km?

Yaz Lastiği Ömrü Kaç Km?

Lastik, her hangi bir darbe almadığı sürece 50 bin ile 80 bin kilometre arasında varlığın sürdürmektedir. Ancak kışın zor geçtiği ve zorlu dağ koşullarında kullanılan araçlarda bu süreler daha da azalmaktadır.
Darbe alan veya yarılan bir lastik, değişime gönderilmektedir. Çünkü böyle bir lastik ile sürüşe devam edilmez. En yakın araç bakım servisine başvurulması bu anlamda oldukça önemlidir.

Yaz Lastiği Ömrü Kaç Km?

Lastik Ömrü Kaç Yıldır?

Lastik Ömrü Kaç Yıldır?

Bir lastiğin ortalama ömrü en az 4 en fazla 10 yıl olarak belirlenmiştir. İyi bakılan ve darbe almamış olan lastiklerin kullanım ömrü bu oranda daha da artmaktadır. Lastiğin kullanım ömrünü etkileyen durumlar;

  1. Aracın kullanım şekli
  2. Aracın kullanım sıklığı
  3. Zorlu hava şartları
  4. Zorlu yol koşulları
  5. Darbe almamış olması

Lastik ömrü kaç km veya lastik ömrü kaç yıl gibi bir soru ile karşılaştığınızda, elbette buna yuvarlak bir cevap vermek söz konusudur. Ortalama bir lastik ömrü 5 yıl olmakla birlikte, kış lastiği ve yaz lastiği şeklinde kullanılırsa buradaki ömrünün 2 katına çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Dönemi geçtikten sonra lastikler değiştiği zaman, lastikler yıpranmaz ve bir yerde bekleyip tekrardan ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Genel ortalama ömür 5 yıl olmakla birlikte, her yolun yarısında kullanılan lastiklerin 10 yıl bir ömre sahip olduğunu varsaymak gerekir. Böylece düzenli lastik kullanımı ile daha emniyetli yolculuk yapmak söz konusu olur.

Lastik Ömrü Kaç Yıldır?

Lastik Eski Olursa Ne Olur?

Lastik Eski Olursa Ne Olur?

Eski tarihli lastikler, düzgün kullanılmış ve doğru koşullarda saklanmışsa her hangi bir problem teşkil etmemektedir. Düzgün bir şekilde saklanan eski lastiğin yeni lastikle arasında hiçbir fark yoktur. Örneğin, lastik 2 yıl önce alındı fakat hiç kullanılmadı. Burada ki lastik, 2 yıl kullanılmış diye bir şey söz konusu değildir. Çünkü lastik iyi ortamlarda saklandığı sürece uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır.

Lastik Ömrünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?


Lastiğinin ömrünün bitip bitmediğini öğrenmek adına uygulanacak basit bir yöntem vardır.
  1. Lastikleri çukurlara dikleme olacak şekilde yerleştir.
  2. 1 lira veya 50 kuruşun yüzeyindeki altın renkli kaplama ortalama ¾ milimetredir.
  3. Paranın dışındaki bu halkayı görebiliyorsanız lastiğinin değişim zamanı gelmiş demektir.
  4. Bunun yanında tekerin çekiş gücü çok önemlidir.  Seyir halinde sürekli olarak pati çeken veya yokuş çıkarken olduğundan fazla yorulmak araç lastiğinde meydana gelen sorunların habercisidir.

Lastik Eski Olursa Ne Olur?