Akülerde Garanti

Akülerde Garanti

Akü kontrol işlemi, araç bakım hizmetlerinden biridir. Bu hizmet içerisinde akünün her aksanı kontrol edilmektedir.

Yapılan kontrollerden sonra araç sahibi ayrıntılı olarak bilgilendirilmektedir.  Akülerde garanti işlemi,  akü satışa çıktığı günden itibaren başlamaktadır.   Başladığı günden itibaren ortalama 2 yıl daha kullanım süresi sunulmaktadır.  Ancak bu 2 yıllık süre genel taşıtlar için kullanılmaktadır.  Yani otobüs, taksi gibi genel kullanım dışındaki araçlarda  akü garanti süresi 1 yıl verilmektedir.

Bir Akünün Ömrü Kaç Yıldır?

Bir akünün kullanım süresi,  nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.  Çünkü akünün  işlevini kaybedebileceği birçok neden vardır.  Akünün ömrünü etkileyen   faktörler;

1.  Akünün bekleme süresi

2.  Akünün kullanım biçimi

3.  Aracın kullanım  sıklığı

4.  çevresel etkenlere bağlı olarak akünün işlevini yitirmesi

Yukarıda verilen durumlar akünün kaç yıl  da yanacağını belirlemektedir.  Akünün üzerinde kullanım tarihi ile alakalı net bir bilgi yoktur.  Çünkü böyle bir durum söz konusu değildir.  Akülerin üzerinde,  akünün imalat tarihi yazmaktadır.  Üretim veya son kullanma tarihi gibi durumlar  akü üzerinde yer almamaktadır.  Bu anlamda net bir tarih belirtmek doğru değildir. 

Düzenli Akü Kontrolü Gerekli Mi?

Düzenli akü kontrolü, her araç için gereklidir. Çünkü  hiçbir araç sahibi, seyir halinde giderken aracının istenmeyen bir şekilde arızalanıp  durmasını istemez. Düzenli kontroller yapılmadığı takdirde bu gibi durumlar  her araç sahibinin başına gelmektedir.  Aracın marş basmaması ya çalışmaması aküden kaynaklı arızalardan oluşmaktadır. Bu gibi durumları yaşamak istemeyen araç sahipleri, düzenli aralıklarla akü kontrolü yaptırmalıdır. Tokat Araç Periyodik Bakım Servisi

Akü Kontrolüne Ne Dâhildir?

1.  Yetkililer,  öncelikli olarak arızayı tespit etmeye  başlamaktadır. 
2  Aküde herhangi bir güç kaybı veya bağlantı sorunu  tespit edilirse  akünün değişmesi gerekir.
3.  Aracın çalışabilmesi için akünün yeterli voltaja sahip olup olmadığına akü kontrol aşamasında   bakılmaktadır.
4.  Son olarak uzman kişi,  aküyü şarj eder,  arızanın tespiti ve onarımı bittikten sonra  işlem tamamlanmış olur. 
5.  Akü konusunda dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Aküye bağlı bakım ve onarım işlemi yapmak oldukça zordur.  Sorunun tamamen ortadan kalkması için genellikle akü değişim işlemi yapılmaktadır. 

İlgili Konular

Baskı Balata Arızası Belirtileri

Baskı Balata Arızası Belirtileri

Rehbere git

Kaygan ve Karlı Yolda Araç Kullanmanın Tüyoları

Her mevsimde olduğu gibi kış mevsiminde de araçlara bakım yapılmaktadır. Bu bakımlar, aracı zorlu hava şartlarında bile usta bir şekilde kullanma fırsatı sunmaktadır. Özellikle dondurucu soğukların etkisiyle birlikte karlı yolda araç kullanmak oldukça zordur. Bu zorlu şartlardan en az etkilenmek adına araç, kış mevsimine iyi bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu anlamda aracı, zorlu hava şartlarında bile

Rehbere git
Kaygan ve Karlı Yolda Araç Kullanmanın Tüyoları
Lastik Tamir Kiti lastiğe zarar verir mi?

Lastik Tamir Kiti lastiğe zarar verir mi?

Lastik tamir kiti, profesyonellik gerektirmeden lastiğin tamir edilebilmesi açısından üretilmiş olan bir spreydir. Lastik tamir kiti kolay bir kullanıma sahiptir. Her hangi bir bilgi ve donanım gerektirmez. Lastik patlaması gibi bir durumla karşı karşıya kalınması ihtimali düşünüldüğünde her araçta mutlaka olması gereken bir araç ekipmanıdır.

Rehbere git

Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?

Lastiklerin ömrü kullanım şekline göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında dışarıdan alınan bir darbe de lastik olumsuz etkilenmektedir. Bu gibi durumlarda lastik değişimi yapılmaktadır. Lastik değişimi şu şekilde yapılmaktadır. İyi ve kaliteli bir şekilde üretilmiş lastik ortalama 8 yıl etkisini göstermektedir. Ancak kullanım sıklığı veya zorlu hava şartları bu sürelerin düşmesine sebep olmaktadır.

Rehbere git
Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?