Kaygan ve Karlı Yolda Araç Kullanmanın Tüyoları

Kaygan ve Karlı Yolda Araç Kullanmanın Tüyoları

Kaygan ve Karlı Yolda Araç Kullanmanın Tüyoları

Kaygan ve Karlı Yolda Araç Kullanmanın Tüyoları

Her mevsimde olduğu gibi kış mevsiminde de araçlara bakım yapılmaktadır. Bu bakımlar, aracı zorlu hava şartlarında bile usta bir şekilde kullanma fırsatı sunmaktadır. Özellikle dondurucu soğukların etkisiyle birlikte karlı yolda araç kullanmak oldukça zordur. Bu zorlu şartlardan en az etkilenmek adına araç, kış mevsimine iyi bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu anlamda aracı, zorlu hava şartlarında bile kullanabilmek adına uygulanması gereken bazı tüyolar vardır. Bu tüyolar;

  • Lastik seçimi
Doğru ve kaliteli bir lastik seçmek, aracın kaygan yollarda bile rahatlıkla yolculuk yapmasına sebep olacaktır. Bu anlamda kışın zorlu şartlarından etkilenmemek adına kaliteli ve standartlara uygun bir kış lastiği alınması gerekir.

  • Akü Kontrol Etmek
Aküler, kış mevsimine girmeden önce mutlaka kontrol edilmelidir. Çünkü soğuk havadan büyük oranda etkilenen aksanlardan biri aküdür.

  • Yakıt
Yolculuğa başlamadan önce mutlaka yakıt kontrolü yapılmalıdır. Çünkü zorlu hava şartlarında yolda kalma gibi durumlar oluşabilmektedir. Çünkü kış aylarında trafikte bekleme oranı oldukça fazladır. Bu yoğunluğa dayanabilecek bir deponun hazır edilmesi gerekir.

  • Cam ve silecekler
Cam ve sileceklerin düzgün bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Çünkü kış aylarında bazen saatlerce yağmur yağabilmektedir. Bu anlamda sürekli olarak çalışacak sileceklere ihtiyaç duyulmaktadır. Cam ve sileceklerde her hangi bir arıza durumu yaşandığı takdirde hemen düzeltilmeli ve o şekilde yola devam edilmelidir.

  • Motor
Aracın çalışması için gerekli aksan motordur. Motorun iyi durumda olması her hangi bir arızasının olmaması yolda kalma durumlarının önüne geçecektir. Bu anlamda kış aylarına girmeden önce mutlaka motor bakımı yapılmalıdır.

  • Lambalar
Özellikle hava kararmaya başladığı zamanlar da devreye giren lambaların kontrolleri yapılmalıdır. Yola çıkmadan önce lambaların çalıştığından emin olunmalıdır. Çünkü buzlanma, far ve stop lambalarının performansının düşmesine sebep olmaktadır. Bu anlamda bütün lambaların temiz tutulması gerekir. Kış aylarının kasvetli havası sebebiyle görüş alanı gündüz vakti bile azalmaktadır. Böyle durumlarda mutlaka farların yakılması gerekir. Hem yolu görmek hem de can güvenliğini sağlanmak adına oldukça önemlidir.

Kaygan ve Karlı Yolda Araç Kullanmanın Tüyoları