Oto İlk Bahar Bakımı

Oto İlk Bahar Bakımı

Mevsim geçişlerinde düzenli olarak araç bakım işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemlerden biri de bahar bakım işlemidir

Zorlu geçen kış aylarından sonra araçlar, bakıma tabi tutulmaktadır.  Çünkü bu zorlu şartlardan en çok etkilenen  araçlar olmaktadır.  Dondurucu soğuklar ve yağışlı havalar gibi aracı yoran durumlar sebebiyle,  Bahar ayları geldiğinde araçlar ayrıntılı olarak taranmaktadır.  Bu bakımlar, aracın performansını artırmak ömrünü uzatmak amacıyla düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Bahar Bakımı Neden Yapılır?

Kış mevsimi,  araçların belirli aksamlarını  ekstra yorulmaktadır.  Bu yorgunluk, aracın performansını düşmesi ile kendini göstermektedir. İlkbahar bakımı sayesinde araçlar onarılmak da ve herhangi bir arıza oluştuğunda  bu hasarlar giderilmektedir.  Hem  aracın performansı hem de sürücünün güvenliği açısından  ertelenmeden  yaptırılması gereken araç bakım hizmetlerinden biridir. Tokat Oto İlk Bahar Bakımı ile araçlarınızın mevsim geçişi için uygun hale getirilmesi için gerekli uygulamaları yapılmaktadır. Tokat Araç Kış Bakımı

Aracınıza Bahar Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mevsim geçişlerinde  düzenli olarak yaptırılmayan bakımlar aracın olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.  Bu olumsuzluklardan  en az etkilenmek adına dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

1.  Kış mevsiminde takılan kış lastikleri araçtan çıkarılmalıdır.  Çünkü ısınan havanın etkisiyle kış lastiklerinin tutuş performansı ve dönüş kabiliyeti düşmektedir.

2.  Zorlu hava şartları araçta bulunan hava filtresini tıkamaktadır.  Bu da aracın ihtiyaç duyduğu oksijen alışverişine engel olmaktadır.  Bu anlamda araç fitreleri temizlenmeli gerekli durumlarda da değiştirilmelidir.

3.  Bahar bakımı sırasında  araçlar ayrıntılı olarak taranmaktadır.  Bahar bakımı geldiğinde motor yağı değiştirilmekte ve  motorun performansının yükselmesi sağlanmaktadır. 

4  aracın en önemli akranlarından biri olan fren  bölümünün,  hidrolik yağının değiştirilmesi gerekir.  Çünkü havaların ısınması ile birlikte Hidrolik yağ da kaynamalar meydana gelmektedir.  Bu sorun teşkil eden durumların yaşanmaması açısından bahar bakım işlemi yaptırılmalıdır.

5.  Kış aylarının en önemli yardımcılarından biri olan cam silecekleri kontrol edilmektedir.  Gereken durumlarda cam silecekleri yenileri ile değiştirilmektedir.

6.  Hava filtresinin değiştirilmesi akabinde klima bakımı işlemini de getirmektedir.  Bakımlar sırasında  klima gazı yenilenmeli ve polen filtresi değiştirilmelidir. 

7.   Bahar bakımı sırasında aracın alt bölümü iyice temizlenmektedir.  Olumsuz etkilenen bir bağlantı veya oluşan bir hasar durumunda gerekli bakımlar yapılmaktadır. 

İlgili Konular

Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi

Rehbere git

Devirdaim Pompası Arızası

Motorun soğutma sistemi, aracın verimli ve güvenli bir şekilde çalışması için kritik öneme sahiptir. Bu sistemin merkezinde yer alan devirdaim pompası, motorun aşırı ısınmasını önleyerek performansını ve ömrünü korur. Peki, bu hayati parça tam olarak ne işe yarar ve arızalandığında nasıl anlaşılır? Devirdaim pompasının işlevlerini, arıza belirtilerini ve bozulduğunda ortaya çıkabilecek sorunları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Ayrıca, arızaların önlenmesi için yapılması gereken bakım ve kontrolleri de ele alacağız. Böylece, aracınızın soğutma sisteminin sağlıklı bir şeki...

Rehbere git
Devirdaim Pompası Arızası
Katalizör Arızası

Katalizör Arızası

Rehbere git

60 bin bakımda ne yapılır?

Araca düzenli olarak bakım işlemleri yapılmaktadır. Bu bakımlar, belirli periyotlarda kendini göstermektedir. Km baz alınarak verilen bu bakımlarda, araç iç ve dış ayrıntılı bir şekilde taranmaktadır. Bunun yanında her km kendi içerisinde bir bakım zincirini oluşturmaktadır. 10 km bakımları ile 60 km bakımları arasında benzerlikler olduğu kadar farklılıklar da olmaktadır.

Rehbere git
60 bin bakımda ne yapılır?