Oto Fren Sistemi Tamir & Bakım

Oto Fren Sistemi Tamir & Bakım

Fren sistemi, aracın en önemli bölümlerinden biridir. Bu anlamda fren sisteminin tamir ve bakım işlemleri de önemle kontrol edilmesi gereken hizmetlerdendir.

Aracın  dur ve kalk emirlerini yöneten bu sistemin  kontrollerinin düzenli aralıklarla yapılması gerekir.  Sürücünün can güvenliği için  araçta kendini gösteren en ufak bir fren arızasında  mutlaka  araç bakım servisine başvurulmalıdır.

Fren Balata Isınma Sorunu

Fren sistemi, birçok yardımcı elaman ile  çalışmaktadır. Fren sisteminin çalışmasına yardımcı olan  önemli elemanlardan biri de fren balatasıdır. 

Günümüzde  hemen her servis fren balatası üretmektedir. Ancak fren balatasının kaliteli ve iyi olması  düzgün çalışması  için  bir önceliktir. Kalitesiz fren balataları,  aracın sık kullanımına bağlı olarak ısınma sorunu ile  karşılaşmaktadır.  Aşırı ısınan fren balatası,  fren sisteminin diğer elemanı olan fren disklerinin de  ısınmasına sebep olmaktadır.  Bu ısınma sonucu diskler  zamanla eğilmeye ve işlevini kaybetmeye  başlamaktadır. Bu anlamda fren balatalarında oluşan  arızalar, ertelenme den tamir ettirilmelidir.  Tokat Oto Tamir Sistemi

Fren Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Genel anlamda fren tamir ve bakım  işlemleri 6 ay ile 1 yıl arasında  yaptırılmalıdır.  Fren Bakımlarının üç dört yılda bir yapılması doğru değildir.  Çünkü fren aracın önemli bölümlerinden biridir.  Bu anlamda düzenli olarak takip edilmesi gerekir.  Bakım konusunda  herhangi bir tarih ve gün vermek  yanlıştır.  Çünkü her araç farklı bir çalışma  performansına sahiptir.  Aracı yoğun bir şekilde kullanan araç sahibi, fren bakım işlemlerini düzenli olarak yaptırmalıdır. Ben aracı düzenli kullanmıyorum diyen araç sahibi ise  yıl içerisinde bir defada olsa mutlaka periyodik bakıma girmelidir. Tokat Motor Yağ ve Filtre Değişimi Servisi

Fren Diskleri Ne Sürede Değiştirilir?

Fren balataları, bir süre sonra disklere sürtünerek aşınma sorununu oluşturmaktadır.  Fren diskleri,  yetkili firmanın belirlemiş olduğu kalınlık değeri ne  ulaştığı zaman temizlenme işlemi yapılmalıdır.  Temizliği yapılan disk,  hala çalışmıyor ise fren diskini değiştirilmesi gerekir.

Herhangi bir arızası olmayan araç için,  80.000 ile 100.000 kilometre arasında disk değişimi yapılmaktadır.  Bu değişimlerle birlikte araç eski performansına ve dinamikliğine kavuşmaktadır.  Yapılan  düzenli periyodik bakımlar ile  araçta oluşmuş veya oluşabilecek sorunların önceden tespiti yapılmaktadır. Fren balata değişiminde hizmet verdiğimiz markalardan bir kaçı ise; Seat, Mercedes, Volkswagen, Ford, Mercedes gibi bir çok markaya hizmet vermekteyiz.

İlgili Konular

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

Diferansiyel arızası bir aracın en önemli mekanik sistemlerini olumsuz etkiler.

Rehbere git

Baskı Balata Arızası Belirtileri

Rehbere git
Baskı Balata Arızası Belirtileri
Lastik Tamir Kiti lastiğe zarar verir mi?

Lastik Tamir Kiti lastiğe zarar verir mi?

Lastik tamir kiti, profesyonellik gerektirmeden lastiğin tamir edilebilmesi açısından üretilmiş olan bir spreydir. Lastik tamir kiti kolay bir kullanıma sahiptir. Her hangi bir bilgi ve donanım gerektirmez. Lastik patlaması gibi bir durumla karşı karşıya kalınması ihtimali düşünüldüğünde her araçta mutlaka olması gereken bir araç ekipmanıdır.

Rehbere git

Akü Bakımı

Akü bakımı motorlu araçlarda düzenli olarak yapılması gereken bir uygulamadır.

Rehbere git
Akü Bakımı