Araç Klima Tamir & Bakımı

Araç Klima Tamir & Bakımı

Araç klimaları soğuk kış günlerinde ya da bunaltıcı yaz günlerinde araç klimaların yolculuklarımızın kalitesini artıran bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır.

Ancak araç klimalarının tek görevi bu değildir. Araç klimaları hem aracınızın içindeki havanın nemini düzenler ve ortamda olan kirliliğe karşı filtre görevi üstlenir. Ayrıca araç klimasının problemsiz çalışması aynı zamanda sürüş konforu sağlar.
Aynı zamanda araç içi havalandırmayı sağlayan araç klimaları zaman zaman arızalar ile karşı karşıya kalabilir. Arızalarla uğraşmak istemiyorsanız , araç klimanızın düzenli olarak bakıma girdiğinden emin olun.
Peki araç klimaları ne sıklıkta bakıma tabi tutulmalıdır? Araç klimalarının arızalanınca ne yapmalıyız?

Daha çok bakım daha az arıza

Klima arızalarının farklı nedenleri olabilir. Örneğin, klimanın polen filtresi sinekler, böcekler ya da çevreden gelen birtakım atıklar ile tıkanmış olabilir. Bunun dışında klima kompresörü arızalanmış olabilir. Ayrıca düzenli araç klima bakımının yapılmaması da klima arızalarının tetikleyen faktörler arasında yer alır. Klimanızın bakımını düzenli yaptırmıyorsanız, bu saydıklarımızın hepsi aynı anda da gerçekleşebilir.
Ancak uzmanlar, araç klimalarına düzenli bakım yapılması halinde, araç klimaları daha az arızalandığını ifade ediyorlar. Tokat Araç Elektronik Arıza Tesipiti

Yakıt tasarrufu için düzenli bakım şart

Eğer araç klimanızın bakım zamanı geçmişse klima sistemi istenilen ısıyı sağlayabilmek için daha fazla çalışmak durumunda kalır. Klimanızın daha fazla çalışması aynı zamanda daha fazla yakıt tüketmesi anlamına gelir. Dolayısıyla klima bakımını düzenli yaptırmak size ciddi bir şekilde yakıt tasarrufu sağlar. Yani düzenli klima bakımı cebiniz için de önemli bir unsurdur.

Uzun ömürlü araç kliması için yapılması gerekenler

Araç klima bakımının geciktirilmesi halinde karşılaşacağınız problemlerin sayısı tahmin ettiğinizden fazladır. Bakımlarının gecikmesi durumunda klima sistemindeki filtrelerde zamanla bakteri ve küf oluşabilir. Bu durum da araç içinde kötü kokulara sebep olabilir.
Öte yandan uzmanlar, klimanızın 15 günde bir en az 10 dakika çalışmasının klimanın verimliliği açısından önemli olduğunu savunuyor.
Peki araç klima bakımı ne sıklıkta gerçekleştirilmelidir?
Aracınızın klimasının yılda iki kez bakımdan geçmesi araç klimanızın uzun ömürlü olması açısından önemlidir. Öte yandan klima gazının da iki yılda bir kez olmak üzere yeniden doldurulması gerekiyor. Tokat Araç Klima Tamir & Bakımı Servisi işlemleriniz için servisimizle iletişime geçebilir ya da online randevu oluşturabilirsiniz. Tokat Araç Periyodik Bakımı

İlgili Konular

Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?

Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?

Lastiklerin ömrü kullanım şekline göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında dışarıdan alınan bir darbe de lastik olumsuz etkilenmektedir. Bu gibi durumlarda lastik değişimi yapılmaktadır. Lastik değişimi şu şekilde yapılmaktadır. İyi ve kaliteli bir şekilde üretilmiş lastik ortalama 8 yıl etkisini göstermektedir. Ancak kullanım sıklığı veya zorlu hava şartları bu sürelerin düşmesine sebep olmaktadır.

Rehbere git

Baskı Balata Arızası Belirtileri

Rehbere git
Baskı Balata Arızası Belirtileri
Akü Bakımı

Akü Bakımı

Akü bakımı motorlu araçlarda düzenli olarak yapılması gereken bir uygulamadır.

Rehbere git

Katalizör Arızası

Rehbere git
Katalizör Arızası