Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Hemen hemen tüm araç sahipleri araçlarını yüksek performans ile kullanmak ister. Ülkemizde otomobil sektöründe fiyat artışlarının bulunduğu gerçeğini de göz önünde bulundurursak birçok araç sahibi en azından aracının performansını korumak ister.

Hem aracınızın performans artışı hem de aracınızın performansının korunması için olmazsa olmaz olgu, periyodik bakımdır.
Periyodik bakım, aracınızın önemli parçalarının kontrolünün sağlanması ve eskiyen parçaların değişmesi işlemlerine verilen addır. Periyodik bakım ana başlığının içerisinde çok sayıda kontrol başlığı yer almaktadır.

Periyodik bakımda hangi bakımlar gerçekleşir?

Periyodik bakım kapsamlı bir olgudur. Aracınızın hayati öneme sahip her parçasının bakımlarını içerisinde barındırır. Örneğin aracınızın lastiklerinin balans ayarı, lastiklerin hava basınç kontrolü periyodik bakımda kontrol edilir.
Araçların periyodik bakımlarında motor ve motora bağlı her unsurlardan fren sistemlerine, akü bakımından yakıt filtresi değişimine kadar pek çok kontrol gerçekleşir. Oto Fren Sistemi Tamir ve Bakımı

Periyodik bakım neden önemlidir?

Araçlarınızın performansının yükselmesi ya da aracınızın mevcut performansını korumak için periyodik bakım önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Araçların periyodik bakıma girmesinin en önemli faydalarından biri de büyük problemlere neden olabilecek küçük problemleri ortadan kaldırmaktadır.
Peki tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda araçlarımızın periyodik bakımlarını ne sıklıkta yapmalıyız?
Periyodik bakımın en az yılda bir kez yapılması önerilmektedir. Öte yandan; sıfır araçlar ile ikinci el araçların da periyodik bakım süreleri değişmektedir. Örneğin sıfır araçların, periyodik bakımı 10 bin kilometre ile 20 bin kilometre arasında gerçekleştirilir. İkinci el araçlarında ise bu durum 15 bin kilometre ya da yılda bir kez olarak belirlenmektedir. Motor Yağ ve Filtre Değişimi

Periyodik bakım gecikirse arızalar artacaktır

Peki periyodik bakımın maliyeti ne kadardır?
Açıkçası bu soruya net bir yanıt vermek zordur. Periyodik bakım masrafı her markaya göre farklılık gösterebilir. Hatta aynı marka araçlarda farklı fiyatlandırma durumları da oluşabilir. Periyodik bakımları yetkili teknik servislerde gerçekleştirilebilir. Periyodik bakım fiyatları 1000 lira ile 6 bin lira arasında değişiklik gösterebilir.
Peki periyodik bakımının gerçekleşmemesi  ya da geciktirilmesi durumunda ne olur?
Periyodik araç bakımının en önemli özelliği sürüş güvenliği ve aracın kullanım ömrüne doğrudan etki etmesidir. Öte yandan araç periyodik bakımın yapılmaması ya da periyodik bakımın gecikmesi durumunda aracınızda meydana gelen arızalar zamanla artacaktır. Tokat Oto, Araç Periyodik Bakım Servisi olarak sizlere her marka araca servis hizmeti anlayışımızla profesyonel hizmet sunmaktayız.

Periyodik oto bakımında hizmet verdiğimiz markalardan bir kaçı ise; Seat, Mercedes, Volkswagen, Ford, Mercedes gibi bir çok markaya hizmet vermekteyiz.

İlgili Konular

Devirdaim Pompası Arızası

Devirdaim Pompası Arızası

Motorun soğutma sistemi, aracın verimli ve güvenli bir şekilde çalışması için kritik öneme sahiptir. Bu sistemin merkezinde yer alan devirdaim pompası, motorun aşırı ısınmasını önleyerek performansını ve ömrünü korur. Peki, bu hayati parça tam olarak ne işe yarar ve arızalandığında nasıl anlaşılır? Devirdaim pompasının işlevlerini, arıza belirtilerini ve bozulduğunda ortaya çıkabilecek sorunları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Ayrıca, arızaların önlenmesi için yapılması gereken bakım ve kontrolleri de ele alacağız. Böylece, aracınızın soğutma sisteminin sağlıklı bir şeki...

Rehbere git

60 bin bakımda ne yapılır?

Araca düzenli olarak bakım işlemleri yapılmaktadır. Bu bakımlar, belirli periyotlarda kendini göstermektedir. Km baz alınarak verilen bu bakımlarda, araç iç ve dış ayrıntılı bir şekilde taranmaktadır. Bunun yanında her km kendi içerisinde bir bakım zincirini oluşturmaktadır. 10 km bakımları ile 60 km bakımları arasında benzerlikler olduğu kadar farklılıklar da olmaktadır.

Rehbere git
60 bin bakımda ne yapılır?
Katalizör Arızası

Katalizör Arızası

Rehbere git

Triger Kayışı Değişimi

Rehbere git
Triger Kayışı Değişimi