Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Hemen hemen tüm araç sahipleri araçlarını yüksek performans ile kullanmak ister. Ülkemizde otomobil sektöründe fiyat artışlarının bulunduğu gerçeğini de göz önünde bulundurursak birçok araç sahibi en azından aracının performansını korumak ister.

Hem aracınızın performans artışı hem de aracınızın performansının korunması için olmazsa olmaz olgu, periyodik bakımdır.
Periyodik bakım, aracınızın önemli parçalarının kontrolünün sağlanması ve eskiyen parçaların değişmesi işlemlerine verilen addır. Periyodik bakım ana başlığının içerisinde çok sayıda kontrol başlığı yer almaktadır.

Periyodik bakımda hangi bakımlar gerçekleşir?

Periyodik bakım kapsamlı bir olgudur. Aracınızın hayati öneme sahip her parçasının bakımlarını içerisinde barındırır. Örneğin aracınızın lastiklerinin balans ayarı, lastiklerin hava basınç kontrolü periyodik bakımda kontrol edilir.
Araçların periyodik bakımlarında motor ve motora bağlı her unsurlardan fren sistemlerine, akü bakımından yakıt filtresi değişimine kadar pek çok kontrol gerçekleşir. Oto Fren Sistemi Tamir ve Bakımı

Periyodik bakım neden önemlidir?

Araçlarınızın performansının yükselmesi ya da aracınızın mevcut performansını korumak için periyodik bakım önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Araçların periyodik bakıma girmesinin en önemli faydalarından biri de büyük problemlere neden olabilecek küçük problemleri ortadan kaldırmaktadır.
Peki tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda araçlarımızın periyodik bakımlarını ne sıklıkta yapmalıyız?
Periyodik bakımın en az yılda bir kez yapılması önerilmektedir. Öte yandan; sıfır araçlar ile ikinci el araçların da periyodik bakım süreleri değişmektedir. Örneğin sıfır araçların, periyodik bakımı 10 bin kilometre ile 20 bin kilometre arasında gerçekleştirilir. İkinci el araçlarında ise bu durum 15 bin kilometre ya da yılda bir kez olarak belirlenmektedir. Motor Yağ ve Filtre Değişimi

Periyodik bakım gecikirse arızalar artacaktır

Peki periyodik bakımın maliyeti ne kadardır?
Açıkçası bu soruya net bir yanıt vermek zordur. Periyodik bakım masrafı her markaya göre farklılık gösterebilir. Hatta aynı marka araçlarda farklı fiyatlandırma durumları da oluşabilir. Periyodik bakımları yetkili teknik servislerde gerçekleştirilebilir. Periyodik bakım fiyatları 1000 lira ile 6 bin lira arasında değişiklik gösterebilir.
Peki periyodik bakımının gerçekleşmemesi  ya da geciktirilmesi durumunda ne olur?
Periyodik araç bakımının en önemli özelliği sürüş güvenliği ve aracın kullanım ömrüne doğrudan etki etmesidir. Öte yandan araç periyodik bakımın yapılmaması ya da periyodik bakımın gecikmesi durumunda aracınızda meydana gelen arızalar zamanla artacaktır. Tokat Oto, Araç Periyodik Bakım Servisi olarak sizlere her marka araca servis hizmeti anlayışımızla profesyonel hizmet sunmaktayız.

Periyodik oto bakımında hizmet verdiğimiz markalardan bir kaçı ise; Seat, Mercedes, Volkswagen, Ford, Mercedes gibi bir çok markaya hizmet vermekteyiz.

İlgili Konular

Akü Bakımı

Akü Bakımı

Akü bakımı motorlu araçlarda düzenli olarak yapılması gereken bir uygulamadır.

Rehbere git

Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?

Lastiklerin ömrü kullanım şekline göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında dışarıdan alınan bir darbe de lastik olumsuz etkilenmektedir. Bu gibi durumlarda lastik değişimi yapılmaktadır. Lastik değişimi şu şekilde yapılmaktadır. İyi ve kaliteli bir şekilde üretilmiş lastik ortalama 8 yıl etkisini göstermektedir. Ancak kullanım sıklığı veya zorlu hava şartları bu sürelerin düşmesine sebep olmaktadır.

Rehbere git
Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?
Lastik Tamir Kiti lastiğe zarar verir mi?

Lastik Tamir Kiti lastiğe zarar verir mi?

Lastik tamir kiti, profesyonellik gerektirmeden lastiğin tamir edilebilmesi açısından üretilmiş olan bir spreydir. Lastik tamir kiti kolay bir kullanıma sahiptir. Her hangi bir bilgi ve donanım gerektirmez. Lastik patlaması gibi bir durumla karşı karşıya kalınması ihtimali düşünüldüğünde her araçta mutlaka olması gereken bir araç ekipmanıdır.

Rehbere git

Kaygan ve Karlı Yolda Araç Kullanmanın Tüyoları

Her mevsimde olduğu gibi kış mevsiminde de araçlara bakım yapılmaktadır. Bu bakımlar, aracı zorlu hava şartlarında bile usta bir şekilde kullanma fırsatı sunmaktadır. Özellikle dondurucu soğukların etkisiyle birlikte karlı yolda araç kullanmak oldukça zordur. Bu zorlu şartlardan en az etkilenmek adına araç, kış mevsimine iyi bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu anlamda aracı, zorlu hava şartlarında bile

Rehbere git
Kaygan ve Karlı Yolda Araç Kullanmanın Tüyoları