Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

İçinde birçok bileşen ve hareketli parçanın bulunduğu diferansiyel bir aks üzerinde iki tekerin hareket dengesini sağlar. Metal dişililerden oluşan pek çok parçanın, bir arada ve senkronize şekilde çalıştığı görülür. Sürtünme ve ısınmaya karşı yağ ile koruma altına alınmış bir sistemdir. Zamana ve kullanıma bağlı olarak bu sistemin arızalanması ve ortaya sorun çıkarması söz konusu olabilir.

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

Diferansiyel Arızası Belirtileri Nelerdir?

Diferansiyel Arızası Belirtileri Nelerdir?

Diferansiyel arızası ortaya çıkmadan önce aracın bazı belirtiler ortaya koyması söz konusu olur. Çok fazla metal dişilinin bulunduğu kompleks bir sistem, en ufak bir arıza durumunda bile çok büyük sorunlar yaşayabilir. Sistemin çalışmasına bağlı olarak dişlilerde ortaya çıkan hasarların çok önemli oranda artması söz konusu olabilir. Diferansiyel sorunlarını ortaya koyan başlıca belirtiler:

·         Aracın yol tutuşunda kayıp yaşanması.
·         Aracın kalkışı esnasında ve vites değişim anında ortaya çıkan tıkırtı sesi
·         Virajlarda diferansiyel ağlama sesinin çok yüksek bir şekilde çıkması.
·         Aracın devir aldıkça titreme sorunu yaşaması.
·         Diferansiyel yağ kaçağı sorununun görülmesi.
·         Aracın lastiklerinin anormal şekilde aşınması şeklinde kendini gösterir.

Belirtilerin her biri araç için önemli değişikliklerdir. Bu değişikliklerin dikkate alınmasına bağlı olarak daha pratik ve doğru çözümler üretmek mümkün olur. Bir araçta diferansiyel sorunu olduğunda artık aracı çalıştırmak ve tekrar yola çıkmak çok büyük bir risk olacaktır. Bu sorumluluğu almak yerine uzman yardımı ile daha garanti çözümlere gitmede fayda vardır.

Diferansiyel Arızası Belirtileri Nelerdir?

Diferansiyel Arızasında Ne Yapmak Gerekir?

Diferansiyel Arızasında Ne Yapmak Gerekir?

Pek çok hareketli dişli ve parçanın bir arada olduğu diferansiyel aracın en önemli mekanik sistemleri arasında yer alır. Bu önemli sistemin arızası durumunda, araçlar için çok büyük sorunların ortaya çıkması söz konusu olacaktır. En ufak bir kırık bile zamanla çok daha büyüyecek ve pek çok dişlinin zarar görmesine neden olacaktır. Bu sebeple belirtilerden herhangi birine rastladığınızda hemen bunu değerlendirmeniz ve çözüm için harekete geçmeniz gerekir. Aksi durumda maliyetlerin artışı ve aracın daha çok zarar görmesi söz konusu olacaktır.

Servisimiz bu ve benzer konularda güvenli hizmetlerle kendini tanıtmıştır. Aracınızın sorunlarını hızlıca tanımlama ve gidermede bize güvenebilirsiniz. Oldukça modern yapıdaki iş istasyonlarımız hızlı çözümlerin adresidir. Uzman ekiplerimiz ve kullandığımız yüksek ekipman kalitesi, avantajlı çözüm konusunda bize önemli bir fırsat sağlar.

Diferansiyel Arızasında Ne Yapmak Gerekir?