Kusurlu Amortisörlerin Değiştirilmesi Kazaları Önlemede Yardımcı Olur

Kusurlu Amortisörlerin Değiştirilmesi Kazaları Önlemede Yardımcı Olur

Amortisörlerde meydana gelen hasar veya arızanın tespiti yetkili bir servis üzerinden  belirlenmektedir. Çünkü amortisör arızası, yüzeysel bir tarama ile tespit edilebilecek bir durum değildir. Özellikle seyir halinde amortisörde meydana gelen sorunlar tespit edilmektedir. Çünkü kusurlu bir amortisör,  genel itibarıyla yolculuk esnasında kendini belli etmektedir. 
Amortisörün kusurlu olup olmadığı farklı şekillerde tespit edilmektedir;

  1. Görsel inceleme
  2. Salıncak modundaki kolye yanıtı
  3. Taşınırken taşıma
  4. Egzersiz aracı kontrolü (teşhis edilecek stant)
Amortisör bakımı için en güvenilir işlem onarım çukurundaki görsel muayenedir. Bu yöntem oldukça ucuzdur. Amortisörler incelendikten sonra parçaların yüzeyinde herhangi bir karar mı olup olmadığı tespit edilir. Bu durum amortisörlerin bağlı olduğu  bileşenlerinin sıkılığını kaybettiğine kanıttır. Bunun yanında lastiğin durumunu inceleyerek de kusur tespiti yapılmaktadır. Düzensiz aşınma lekeleri olan bir lastikte "kusur" veya "hatalı"  amortisör sorunu gözlenmektedir. 

Kusurlu amortisörlerin değiştirilmesi kazaları önlemede yardımcı olur; araç içerisinde kusur veya hata tespiti yapılan her sistem kazanın oluşmasına neden olmaktadır. Çünkü araç içerisindeki sistemler,  birbirleriyle bağlantılı olarak çalışmaktadır. Herhangi bir sistemde oluşan kusur, bir noktada aracın diğer akşamlarını da olumsuz anlamda etkilemektedir. 

Kusurlu Amortisörlerin Değiştirilmesi Kazaları Önlemede Yardımcı Olur

Dikkat!

Dikkat!

Kusurlu amortisör, aracın lastik bölümüne kadar etki ettiğinden kaza oluşumunu artırmaktadır. Aracın virajlarda savrulması veya sıçraması kazaya sebep olan durumlar arasındadır. Bu durumları genel anlamda kusurlu amortisörleri değiştirmeyen araç sahipleri yaşamaktadır. Araçta işlevini kaybetmiş ve arızalı olan amortisörlerin değiştirilmesi veya onarılması kaza oranlarının düşmesine sebep olmaktadır. Çünkü amortisör kusurları aracın dengesiz bir sürüş yaşamasına yol açacağı gibi sonu can kaybıyla biten kazaları da beraberinde getirmektedir. 

Bu anlamda dikkat edilmesi gerekenler;  araç sahibi, aracı sürerken titreme, savrulma, dengesizlik, bir yöne hareket gibi sorunlarla karşılaştığı zaman mutlaka bir servise başvurmalıdır. Amortisör sorunları pek çok ülkede trafik kazalarının  %50 lik kısmını  oluşturmaktadır. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda amortisör bakımı, düzenli periyotlarda yetkili bir servise yaptırılmalıdır. Araç sahibi bilgisi olmayan bir konuda amortisöre bir bakım işlemi yapmaktan kaçınmalıdır. 

Dikkat!